Systémový lupus erythematodes

Systémový lupus erythematodes neboli zkráceně SLE je autoimunitní onemocnění spojené s poškozením mnoha orgánů a tkání a mnohdy velmi závažnými projevy i prognózou. Jako většina autoimunitních onemocnění se i SLE více vyskytuje u žen.

Příčiny nejsou přesně známy, ale předpokládá se klasický průběh vzniku autoimunitního onemocnění. Máme člověka, který má určitý genetický předpoklad pro vznik této nemoci. Tento člověk onemocní nějakou banální infekcí, často virovou, kterou úspěšně překoná. Jenže imunitní obranný systém tohoto jedince se zblázní a začne agresivně reagovat proti buňkám tělu vlastním.

U SLE typicky začnou vznikat během tohoto procesu autoprotilátky (tzv. ANA autoprotilátky, anti-dsDNA autoprotilátky) poškozující buňky našeho těla, vzniká neinfekční zánět a neštěstí je na světě. Postiženy jsou v různé míře prakticky všechny orgánové systémy. Někdo může mít projevy jen mírné, pro někoho mohou být ve svém důsledku i smrtelné.

Projevy lupusu erythematodesu

Projevy jsou extrémně pestré a nejčastěji se rozlišují podle postižení jednotlivých orgánových systémů:

Kůže

Postižení kůže bývá dobře rozpoznatelné, protože bývá časté a má své charakteristické projevy. Na obličeji vzniká klasický motýlovitý erytém, což je zarudnutí kůže na tvářích ve tvaru motýlích křídel. Na osvětlených částech kůže často vzniká tzv. diskovitý erytém, což jsou kruhovitá zarudlá ložiska. Celková abnormální citlivost kůže na sluneční záření (fotosenzitivita) je pro lupus taktéž typická. Na hlavě bývají postiženy i vlasy a může dojít k jejich vypadávání.

Plíce

Plíce mohou být postiženy postupným vazivovatěním, což se projeví námahovou dušností. Plicní obal, tzv. pleura může být postižena také a to se projeví zejména bolestí na hrudi při dýchání.

Mozek

Postižení je proměnlivé a může být velmi nenápadné. Příznaky se mohou projevit jako změna chování, snížení inteligence, poruchy paměti a někdy i poruchy hybnosti.

Ledviny

Postižení ledvin se nevyskytuje tak často jako postižení kůže a kloubů, ale je značně nebezpečné. Projevy jsou různé, často nalezneme krev v moči nebo nadměrné vylučování bílkoviny do moči. Celé to může skončit i selháním funkce ledvin a dialýzou.

Srdce

Srdce může být postiženo lupusovým zánětem ve všech svých vrstvách, velmi nepříjemný bývá zánět srdečního svalu neboli myokarditida. Nejčastějšími projevy postižení srdce jsou bolest na hrudi a poruchy srdečního rytmu.

Klouby

Vyskytuje se bolestivý zánět mnoha kloubů, který může být spojen s jejich deformacemi. Postižení kloubů je u lupus erythematosus velmi časté.

Léčba autoimunitní nemoci

Proti autoimunitním nemocem tohoto typu není účinná prevence známá a jedinou možností je proto léčba.

Ta probíhá především pomocí kortikoidů. Kortikoidy tlumí zánět (tj. tlumí náš imunitní systém), ale mají při dlouhodobém užívání řadu vedlejších účinků (obezita, strie, vysoký krevní tlak, změny chování, osteoporóza, častější infekce a v kombinaci s protizánětlivými léky typu aspirinu způsobují žaludeční vředy). Kortikoid vám pomůže dosáhnout vašeho cíle, ale zaplatíte za to určitou cenu. Bohužel je lupus tak vážné onemocnění, že je mnohdy nutné kortikoidy nasadit bez ohledu na výše uvedené.

Léčba je doménou revmatologa  a i přes výše uvedené nežádoucí účinky je nutné s lékaři spolupracovat a řídit se v užívání léků jejich doporučeními.

 

Setkali jste se již s tímto onemocněním?

Systémový lupus erythematodes patří do témat
 • lupus valerie 27.03.2014 13:18:44

  dobrý den též se léčím s lupusem beru léky methotrexat ebewe 10mg jsem matka 5 dětí a je to hrozné kolikrát si mislím že už dál nemůžu nevím co ještě příjde můžete mi někdo říct jak tato nemoc postupuje můj revmatolog mi nic neřek jen to že to je horší než rakovina moc vám děkuji Valerie

 • Katka 12.04.2013 20:11:52

  Já žiji s lupusem už 27 let a mám zasaženy všechny orgány. Jsem na inv.vozíčku a mám velké bolesti. Naštěstí jsem v "remisi" a tak mě trápí "jen" následky SLE. Poslední dobou jsem dost unavená a tak polehávám.Je to moc těžké ale snažím se žít jak to jen jde.

 • lékař ivana 13.12.2012 18:09:27

  Já jsem s event.léčbou teprve na začátku. Příznaky mám sice už 6let, ale v mém okolí na dg.nikdo nepřišel. Dopátrala jsem se pomocí homeopatičky a internetu. teď bych potřebovala doporučit nějaké pracoviště, popř. přímo lékaře, kde máte dobré zkušenosti. děkuji.

 • Tereza 23.02.2012 17:10:11

  Dobrý den. S tímto onemocněním jsem se setkala - jsem dlouholetá pacientka. Můj život s lupusem sice není zcela bez omezení, ale jak bylo uvedeno výše...nevzdávam se, hledám informace a mám dobrého lékaře. Pro pacienty (a pro všechny, kdo chtějí vědět víc) jsou k dispozici informace na www.lupus-sle.cz www.lupusinky.estranky.cz a ve facebookové skupině Lupus ČR. Informací je tedy víc než dost, tak nakoukněne :)

  • Re: Tereza 23.02.2012 17:10:55

   Příspěvek a hned překlep :) "nakoukněte"

 • Lupus Lenka 08.12.2011 00:41:58

  Ahoj, já taky žiju po počátečních problémech v pohodě, důležité je najít doktora, který nemoc zná a umí zaléčit...Já jsem takové/ho/ našla a proto všem doporučuji,nemoc neignorovat, pátrat po věcech kolem, úžasný jsou v tomto ohledu stránky www.lupusinky.estranky.cz .Zdravím.

 • lupus DÁŠA 10.09.2011 07:38:29

  uš se léčím 6 let a žiju uplne normalne nemam žádné omezení všem doporučuji ,nepřipouštet si nemoc k telu .Lupusaci deto drštese

  • Re: lupus Lenka 15.10.2011 21:52:00

   Mam už šest let systemovy Lupus žiju s tim naprosto normalně.Akorat mam jeden velky problem padaní vlasu kolikrat děti si vytahuji vlasi z jídla a taky jsem začala chrapat.Jinak si to připouštim jako nakou chřipku a žiju naprosto v pohodě.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Lupus erytematodes ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Lupus erytematodes

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku